
Podsumowanie II edycji odbyło się minioną przyjemnie słoneczną sobotę w Nowym Targu.
Wspólnie z ponad dwudziestoma rodzinami wyruszaliśmy na spacer po ścieżkach Rezerwatu „Bór na Czerwonem”.
Kamila z naszej leśnej ekipy na początek przygotowała dla najmłodszych uczestników zabawę (nie wiem jaką nie było nas jeszcze). Gdy już wszyscy dotarli na umówione miejsce ruszyliśmy wśród torfowisk w kierunku wieży widokowej. Po drodze Wioletta Domarecka reprezentująca Stowarzyszenie Polskiej Szkoły Surwiwalu – Grupa Podhalańska przeprowadziła niezwykle interesującą pogadankę dotyczącą podstawowych techniki przetrwania w dzikim terenie w oparciu o zasady Leave no Trace czyli jak najmniejszej szkodliwej ingerencji w środowisko naturalne. Zaangażowała uczestników w dyskusje, jak przygotować się do wyprawy już w domu, jak odkrywać świat jednocześnie nie niszcząc go i nie zaśmiecając oraz jak rozpalać ogień w trudnych warunkach, bazując na technikach tradycyjnych i nowoczesnych.
W drodze powrotnej na miejsce pikniku dzieci miały okazję samodzielnie pokonywać naturalne przeszkody, które napotkały przed sobą.
Po zakończonym spacerze przez Bór udaliśmy się na biwak obok lotniska w Nowym Targu. Niektórzy skorzystali z jedzenia oferowanego przez restauracje @Rancho Lot, inni raczyli się swoimi smakołykami na „polowej stołówce” obok parku linowego i placu zabaw. Jednocześnie nieopodal Wiola poprowadziła dla zainteresowanych warsztaty z rozpalania ognia krzesiwem.
Gdy dzieci brały udział w animacjach przygotowanych przez @Magdalena Ścibor z @kreatywni_animatorzy, chętni rodzice uczestniczyli w konsultacjach prowadzonych przez @Marta Mota – edukatorkę chustonoszenia. Dzięki niej dowiedzieli się, jak ułatwić sobie wyprawy z maluchami, jak prawidłowo wykonać wiązanie chusty do noszenia i o co zadbać, aby wyprawa z dzieckiem w chuście była bezpieczna.
Cudownie było patrzeć, jak dzieci biegają za latającymi (razem z samolotami i spadochroniarzami) bańkami mydlanymi, przeciągają linę albo szukają elementów przyrody w wybranym kolorze 😍
Patronem wydarzenia był nasz partner Dectahlon Nowy Targ, który ufundował dla uczestników książki „Dzikie Tatry” autorów @Jan Krzeptowski-Sabała, @Władysława Bętkowskiego.
Chcieliśmy Wam serdecznie podziękować, za każde spotkanie, każdą rozmowę. To wy tworzyliście z nami ten projekt. Wydarzenia były prawdziwą ucztą dla duszy i ciała, nie tylko ze względu na piękno otaczającej nas przyrody, ale też dzięki Wam – wspaniałym ludziom, którzy zdecydowali się spędzić ten czas z nami.
Mamy nadzieję – do zobaczenia podczas III edycji Leśnych Sobót w Myślenicach i okolicy.